IEEE Öğrenci ve Genç Profesyoneller Kongresi, IEEE Türkiye Şubesi’ nin gerçekleştirdiği en büyük uluslararası etkinliğidir. Yeni dönemde Türkiye Şubesi adına yönetimi sağlayacak temsilcilerin belirlenmesi için adaylık sunumları ve seçimler yapılmaktadır. Yeni seçilen yönetimin koordinasyonunda IEEE Türkiye Şubesi’ nin 2019-2020 planlaması bu toplantıda gerçekleşmektedir.

Bunların yanı sıra sektörün önde gelen bir çok firması kongrede yer alacak ve sunumlar gerçekleştirecektir. IEEE’nin dünya çapında etkin ve söz sahibi üyelerinden oluşan konuşmacıların katılımı ile çeşitli konularda seminer ve konferanslar gerçekleştirilir. Kongre’ de Öğrenciler, Genç Profesyoneller, akademisyenler ve alanında uzman katılımcılar bir araya gelerek bilgi paylaşımında bulunurlar.

23 – 27 Ağustos 2019 tarihleri arasında 17. düzenlenecek olan IEEE Türkiye Öğrenci ve Genç Profesyoneller Kongresi, IEEE Balıkesir Üniversitesi Öğrenci Topluluğu ev sahipliğinde gerçekleşecektir.

50’den fazla üniversiteden yaklaşık 300 öğrencinin katılımının beklendiği kongrede çeşitli çalıştay (workshop), seminer, yarışma ve konferansların yapılması planlanmaktadır.

Lisans öğrencilerinin teknik projeleri değerlendirilip ödüllendirilecek, katılan kolların yıl içinde yaptıkları etkinlikleri sundukları poster sunumları gerçekleştirilerek kollar arası bilgi ve tecrübe aktarımı yapılacaktır. Ayrıca bu bilgi alışverişi ve iletişim ağı için kongre boyunca çeşitli sosyal aktivitelere de yer verilmeye çalışılacak ve de Kongre sonunda katılımcıların sosyal ve teknik anlamda kazanım elde etmeleri amaçlanmaktadır.